چگونه پولدار شویم؟ شروع از صفر بدون سرمایه و روابط (سری ویدیو)

چگونه می‌توان در فضایی مثل ایران امروز، سرشار انرژی‌های منفی و وضع اقتصادی عجیب و غریب پولدار و ثروتمند شد؟ آیا یک شبه ثروتمند شدن یک رویاس؟ چگونه می‌توان در کودکی ثروتمند شد؟ چگونه می‌توان در بدترین شرایط و با کم‌ترین امکانات پولدار شد؟ چه مهارت‌های پولسازی باید آموخت؟!

 

در هر شرایط می‌توان بالا رفت و ثروتمند و موفق شد. اما در اولین قدم نیاز به پاره کردن دانسته‌ها و نگرش‌های اشتباه است. آموزش‌های پول‌سازی و ساخت ذهنیت پول‌ساز در طرح طلایی یک مجموعه‌ی سریالی‌ست و هدف مثل همیشه این هست که بیشترین حجم اطلاعات را در کمترین زمان ممکن و به شکل کاملا رایگان منتقل نمایم.

چگونه پولدار شویم: شروع از صفر بدون سرمایه، قسمت اول از این مجموعه است و هدف ساخت باورهای تازه در کنار اطلاعات تازه و دور ریختن تمام باورها و اطلاعات شلوغ و ناکارآمد و مسمومی‌ست که در فضای وب فارسی حتی از بزرگ‌ترین اساتید ایرانی دیده‌ای.

 

چگونه بدونه سرمایه پولدار شویم


خیلی از صاحبان بزرگ‌ترین برندها بدون هیچ سرمایه شروع کرده‌اند، اما نه در فضای مسمومی که تو در آنی. منظور من از مسمویت اشاره‌ای به وضع اقتصادی و حکومت نیست. مسمویت اساسی در آموزش‌های بسیار زیاد و پراکنده و پر از باورهای اشتباه است.

آموزش‌های مالی طرح طلایی بعد از سال‌ها تاخیر، آغاز شده. در قسمت اول، اساسی‌ترین دانسته‌هایت را به چالش وا می‌داریم، و در فسمت دوم مهارت‌های پول‌ساز و شیوه آموختن‌شان معرفی می‌گردد. این ویدیو می‌تواند لحظه‌ی آغاز تحول بزرگ زندگی تو باشد.

تماشا کن، گوش کن، با شنیدن دوباره و تماشای دوباره و دوباره‌ی تصاویر و موقعیت‌های لاکشری، ذهنیت ثروتت را آماده کن. فاصله بگیر و نگرش‌هایت را زیر و رو کن؛ و منتظر آپدیت این صفحه برای قسمت‌های بعد باش. این برنامه ۵ قسمتی‌ست.

 

قسمت اول: شروع کسب و کار بدون سرمایه

تماشا در یوتوب

قسمت دوم: ضروری‌ترین مهارت‌های پول‌ساز

تماشا در یوتوب

 

هرچند متن صحبت‌ها این‌جا قرار گرفته، اما تماشای ویدیوها برای یادگیری واقعی و غنی‌سازی ذهن از زندگی پول‌ساز بدون شک ضروری‌ست. 

 

چگونه پولدار شویم؟ پول سازی سریع از صفر و بدون سرمایه

 

تنها راه واقعی پول‌سازی


می‌پرسی چطور تو این اوضاع بدون سرمایه پولدار بشیم؟ اما سوال دقیقت اینه که چطور کسب درآمد کنیم. کسب درآمد پله اوله. این ویدیو قراره یک تکون اساسی به تو بده و البته دشمنای منو باز بیشتر کنه. تو این مدت سری به وب فارسی زدم و دیدم فضا پر از چرندیاته. پر از ترویج مسیر و باورای اشتباه. نه، تو عمر نوح نداری که تمام راه‌ها رو بری و همه چیو یاد بگیری. نه زورشو داری نه وقتشو. یک حقیقت جالب در این باره وجود داره؛ پولدارا یک صدم فقیرایی که آرزوی پولدار شدن داشتن و به عشقش صد دوره پول سازی دیدن، اطلاعات و سواد ندارن.

می‌گم وب فارسی پر از چرندیاته، چون کسب درآمد اصلا نیازی به این شکل دانش نداره. به قول نیچه، Knowledge kills action; action requires the veils of illusion، دانش، عمل رو می‌کشه. اما واقعا منظور چیه؟ تو کافیه فقط یک مهارت یا محصولت رو در جای درست به شیوه‌ی درست ارائه کنی. اما این، نیاز به یک ساختار ذهنی و ذهنیت مشخصی داره. ذهنیتی که اگر امروز پول در بساط نداره، حتما ازش فاصله داری.

این ساختار ذهنی Mindset از کجا میاد؟ از باور تو. باور جاش کجاست؟ تو هسته مرکزیت. زیر لایه‌های عمیق ذهن و ضمیر ناخودآگاهت. این ذهنیت رفتار تو رو و انتخاب‌های تو رو و از همه مهم‌تر شانس تو رو می‌سازه. خوش شانسی یا بد شانسی اسم دیگر قانون جذب هست که کاملا به دست ذهن ناخودآگاه تو کنترل می‌شه. اگه نتونی ذهن ناخودآگاهت رو درست برنامه ریزی کنی، بهش هیچ دسترسی نداری و انسان بدشانس هستی.

 

چگونه پولدار شویم؟ پول سازی سریع از صفر و بدون سرمایه

 

سه مرحله‌ی پول‌سازی و پولدار شدن


کسب درآمد ساده‌ترین بخش از موضوع ثروت‌سازی و پولدار شدنه. کسب درآمد تو رو پولدار نمی‌کنه اما حیاتی‌ترین پله‌‌ی کل زندگی توئه. پول هرگز کافی نیست، اما وجودش به اندازه اکسیژن ضروریه. چه معنوی باشی، چه نوع دوست باشی، چه عاشق محیط زیست و حیوانات، پول حکم اکسیژن رو در زندگی تو داره. خیلی خلاصه و جامع می‌گم.

ثروت‌سازی سه پله داره، کسب پول پله اوله که مشکل اکثریت مردمه. اما اگه از کسایی که ثروت ساختن یا حتی ورشکسته‌ها بپرسی، بهت می‌گن ساده‌ترین پله پول‌سازی، کسب درآمده. طبقه دوم توانایی حفظ و مدیریت پوله و پله سوم، توانایی چند برابر کردن ارزش اونه که یعنی پول برای تو کار کنه نه تو برای پول.

ما می‌خوایم بریم سراغ پله اول. سراغ اکسیژن. چون هر چقدر هم که می‌خوای از دست بدی، اگر پله اول رو خوب بلد باشی، همیشه درآمد داری. با ذهنیت نامحدود و فراوانی به دستش میاری و هر بار که بیشتر به دست میاد، این باورت محکم‌تر می‌شه و تو روز به روز نامحدودتر می‌شی. مهم‌ترین مسئله‌ای که باید در همه حال در نظر داشته باشی، ساخت ساختار ذهنی و باورته. باید نامحدود بشی.

ثروت یک مثلث داره که اگر از ساز و کارش اطلاع نداشته باشی، ممکنه کل عمرتو به فنا بدی. ضلع اول این مثلث، داشتن یک مهارت پول‌سازه. وقتی می‌گم مهارت منظور من این نیست که بری خیلی ساده یک کار پول‌ساز یاد بگیری. ببین مسئله این‌جاست، مردم می‌رن دنبال کاری که اونا رو پولدار کنه، اما هیچ کار و مهارتی نیست که بدون داشتن ذهنیت و باور لازم تو رو پولدار کنه.

چون تو هر مهارتی که وارد بشی بدون سرمایه و رابطه، می‌بینی تو یک جمع ماهر افتادی و داری هر روز زور می‌زنی که بتونی جلو بزنی و کل زندگیت میشه همین تقلا. که اصلا سرنوشت جالبی نیست. ضلع دوم این مثلث، تبدیل این مهارت، به یک بیزنس پول‌ساز و بزرگه. و ضلع سوم، ورودت به یک سرمایه گذاری پول‌ساز.

 

چگونه سریع پولدار شویم


و مسئله مهمی که باید بدونی اینه که، اصلا ابدا، برای پول سازی نیاز حتمی به ضلع دوم نیست! نیاز به یک بیزنس، و هموار کردن کل دنیا روی شونه هات و از دست دادن کل زمان زندگیت نیست! حتی پریدن به پله دوم قبل رسیدن به اولی، شکست صد در صدی‌تو تضمین می‌کنه.

برای پولدار شدن نیازی به بیزنس نیست. باید به پله اول برسی، و باید به ساختار ذهنی لازم برسی و براش، لازمه باوراتو تغییر بدی. باید آموزش ببینی، اما هر آموزش و دانشی اصلا برای تو نیست. آموزش و دانش باید توانایی نفوذ به هسته مرکزی وجود تو داشته باشه. اگر یک جمله بتونه نفوذ کنه، زندگی‌تو عوض می‌کنه. اگر نفوذی نباشه دریا اطلاعات هیچ تاثیری در زندگیت نداره. نیچه می‌گه گاهی اطلاعات از هسته مرکزیت بیرون میاد، و گاهی، مثل خیلی دانشمند‌ها و اساتید، از بیرون میاد و از درون تو رد می‌شه و نقل قول می‌شه. گاهی تو فقط مثل یک آینه داری بازتاب ارائه می‌دی بی هیچ هویت و پردازش. این بازتاب، توانایی هیچ نفوذی به تو نداره. به این خاطره که نیچه طرفدار عالم‌ها نیست.

بله دانش قدرته، اما دانش انباشته شده‌ای که از تو رد بشه و درونی نشه، هلاکت می‌کنه. من به این شکل بی‌ارزش دانش انباشته شده می‌گم دانش خودآگاه. دانش و یادگیری باید با ضمیر و ذهن ناخودآگاه باشه.

 

@c.aliarabi

مهارت‌های پولساز و آینده‌دار


مهارت پول‌ساز یعنی مهارتی که بتونه ماهیانه حداقل ۲۰۰ میلیون برات داشته باشه. اول باید بدونی یک مهارت پول ساز با یک شغل پول ساز تفاوت داره. از یک مهارت پول ساز هم می‌شه به تنهایی کسب درآمد کرد و هم اونو در یک شغل پردرآمد به کار بست و بالا رفت. مهارت‌های بزرگ و پایه مربوط به توسعه فردی هست که به نام Soft Skills شناخته می‌شه. مهارت‌های پایه مثل ارتباطات قوی، مهارت شنیدن (مهارت شنیدن یکی از سخت‌ترین مهارت‌هاست) مهارت صحبت کردن و قدرت و نفوذ کلام، خلاقیت، قدرت ترغیب سازی، مهارت همکاری، مهارت رهبری و مدیریت، مهارت همدلی، مهارت تصمیم‌گیری. این مهارت‌ها با نمره قابل قبول، با ترکیب هر مهارت Hard Skill یا مهارت آموختنیِ شغلی و کاری، می‌تونه تو هر کاری که هستی، تو رو شماره یک کنه. اما همین‌طور با نمره پایین این مهارت‌ها، تو هیچ مهارت شغلی امکان بالا رفتن وجود نداره.

اگر نمره قابل قبول نباشه، هیچ مهارتی تو رو پولدار نمی‌کنه، الکی سرچ نکن. نگاه نکن کی چی بلده بری یاد بگیری. نمره این مهارت‌ها پایین باشه تو هر کاری پایین می‌مونی. نمی‌گم نمره کامل، اما باید قابل قبول باشه.

 

چگونه پولدار شویم؟ پول سازی سریع از صفر و بدون سرمایه

 

امروز از مهارت‌های پول‌ساز برات می‌گم، اما قبل از همه باید رازی رو بفهمی که احتمالا نشنیدی، تو دنبال یک مهارت پول سازی تا بتونی تو جامعه و مردمی که تا به امروز دیدی و شناختی پیش بری. اما مسئله، دیدن افراد و جامعه‌ایه که احتمالا تا به امروز ندیدی و در نتیجه هرگز هدف قرار ندادی. تو بر اساس دنیای محدود خودت، یعنی جایی که از کودکی بودی، بزرگ شدی، کار کردی، رفیق پیدا کردی و پول درآوردی، بر اساس این دنیای شناخته شدت، الان نشستی و داری راه موفقیت رو توی ذهنت ترسیم می‌کنی. این کاملا اشتباهه. این‌جوری تا ابد توی تنگت باقی می‌مونی. این نگاه و باور الان تو باید از ریشه عوض بشه. هرچند الآن برات غیرقابل تصوره، اما عیبی نداره. تو فقط بدون که چشم‌هات نمی‌بینه. باید جرات رها کردن و و جرات پریدن داشته باشی تا بتونی نادیده‌ها رو ببینی.

 

پولدار شدن در ایران


یک مهارت پول‌ساز و پردرآمد، دو اصل داره. ۱. توانایی درآمد ماهیانه بیشتر از ۲۰۰ میلیون و ۲. صحبت امروز و فردا نبودن. یعنی یک موقعیت خاص و کوتاه باعث درآمد بالای این مهارت نشده باشه، مثل پروژه‌های خاص آقازاده‌های ما، یا چند سال دیگه یک ربات نتونه کار این مهارتو انجام بده. ربات نباید جاشو بگیره، این مهارت باید بتونه ربات‌ها رو به کار بگیره. با این دو شرط، یک مهارت، مهارت پول‌ساز و پردرآمده. High-Income Skill.

اگه هیچ مهارتی نداری، باید با توسعه و پرورش یکی شروع کنی، اونو به کار ببندی و پیش ببری تا به نیاز بعدی برسی. استقلال مالی و آزادی مالی، اهمیت نداره، چیزی که باید دنبال باشی، اعتماد به نفس مالیه. اعتماد به نفس مالی یعنی اگر ثروتت به هر دلیل از دست رفت، تو بدونی می‌تونی صد بار دیگه بسازیش. رسیدن بهش با به کار گیری چند مهارت به وجود میاد، اما این‌که تو هم زمان دنبال چند مهارت بری و انواع و اقسام آموزش‌ها رو ببینی، یک اشتباه کشندس. باید با یک مهارت پول‌ساز شروع کنی و اونو به جایی برسونی که بتونی ازش درآمد خوب کسب کنی، و فقط بعد از کسب درآمد از اون، اجازه بدی بعدی رو زندگی بهت بگه کدومه و شروع کنی.

هیچ وقت نباید دست از یادگیری بکشی اما تمرکز هر بار روی یک مهارت لازم. فقط به این شکل می‌تونی مهارت‌ها رو زیر پات بذاری و به جایی برسی که بدونی همیشه می‌تونی پول لازم رو به دست بیاری. این‌جا چهار مهارت مورد نیاز هر کس رو معرفی می‌کنم.

 

چگونه پولدار شویم؟ پول سازی سریع از صفر و بدون سرمایه

 

۴ مهارت ضروری پردرآمد


۱. اولین مهارت مورد نیاز تو، مهارت دیسیپلین یا مدیریت خودته. چیزی مهم‌تر از مدیریت زمان نیست چون چیزی با ارزش‌تر از زمان تو زندگی نیست. اما هیچ کس نمی‌تونه زمان رو مدیریت کنه چون زمان کاملا نسبیه. و اگر انسان با برنامه‌ای می‌شناسی که به نظرت مدیریت زمان بلده، باید بدونی مهارت این فرد در کنترل زمان نیست، در کنترل و مدیریت خودش هست. تو باید به توانایی مدیریت خودت برای تطبیقت با زمان مورد نیاز خودت برسی. چون زمان کاملا شخصیه. بدون مهارت دیسیپلین، شروع به هیچ آموزشی نکن. چون بدون دیسیپلین هیچ کاری به سرانجام نمی‌رسه و امکان نداره زندگی مالی یا عاطفی خوبی تجربه کنی.

 

چگونه پولدار شویم؟ پول سازی سریع از صفر و بدون سرمایه

 

۲. دومین مهارت پول‌ساز مورد نیاز، توانایی ترغیب و متقاعد سازی مردم هست، که بهش می‌گیم مهارت بستن قرارداد یا فروش. هر فردی که برای زندگی کاری انجام می‌ده یک فروشندست. وقتی داری رفیق‌تو متقاعد می‌کنی که به جایی که تو می‌خوای سفر کنین، داری از مهارت Closing استفاده می‌کنی، وقتی همسرتو توجیه می‌کنی وقتی می‌خوای آتیش خاموش بشه، تو داری می‌فروشی. حتی وقتی داری سعی می‌کنی موقع خرید تخفیف بگیری تو داری می‌فروشی! هر زمان سعی به متقاعد کردن هر فرد یا هر جمعی داری، داری می‌فروشی. داری ایده و فکر خودتو پرزنت می‌کنی و نمایش می‌دی. اما مهارت بستن قرارداد یا Closing در فروش، مربوط به فروش‌های بزرگه.

دنیای فروش چیزهای ارزون و چیزهای بزرگ و با ارزش کاملا متفاوته. درست مثل فیزیک اجسام بزرگ و اجسام ریز (مکانیک کوانتوم). یک فروشنده سوپرمارکت هرگز نمی‌تونه قراردادهای بزرگ ببنده. اما یک Closer هر چیزی رو می‌تونه به فروش برسونه. یک Closer چیزی که مایه می‌ذاره، پیگیری‌های اذیت کننده و تماس‌های بی‌هدف به یک لیست بلند یا Cold Calling نیست، چیزی که مایه می‌ذاره برند خودشه. به طور خلاصه، این مهارتیه که باعث می‌شه در فروش، پیگیری از طرف مقابل باشه نه تو. مهارت فروش نیاز به مهارت همدلی Empathy داره، نیاز به بزرگی و باور داره، نیاز به قدرت و نفوذ کلام داره، و ما رو می‌رسونه به مهارت سوم مورد نیاز،

مقاله‌ای خوب (به زبان انگلیسی) برای پرورش مهارت فروش: https://blog.hubspot.com/sales/sales-closing-techniques-and-why-they-work

 

۳. مهارت سخنرانی در جمع، Public Speaking. هر کاری که انجام می‌دی، حتی اگه تو یک کارگاه میوه پوست می‌کنی، این مهارت به تنهایی تو رو به جایی می‌بره که تصورش برات ممکن نیست. اسلحه‌ی تو کلامته. برای بعضیا سخنرانی در جمع از ترسناک‌ترین تجربه‌هاست، برای بعضیا یک فوبیاست، و مثل هر ترس غیرمنطقی، فقط باید پا توی دلش بذاری. زمانی که به مهارت سخنرانی در جمع برسی، توی صحبت با یکی دو نفر، قدرت کاملا تو دست توئه.

اگه برای کسی کار می‌کنی، مهارت سخنرانی حقوق تو رو به بالاترین سطح می‌رسونه، اگر برای خودتی، سخنرانی تو رو شماره یک می‌کنه. رهبران بزرگ دنیا و افراد تاثیرگذار، همگی سخنران‌های بزرگ هستن. قدرت هیتلر در چی بود؟ عظمت استیو جابز و در نتیجه اهمیت اپل از کجا نمایان شد؟ سمینارهای معرفی محصولات اپل تو تاریخ موندگاره. تونی رابینز کوچ شماره یک دنیاست. باید یک سخنران بشی. سخنرانی بیشتر، تسلط تو رو بیشتر می‌کنه و فقط با انجام بیشترش می‌تونی جلوتر بری و به نفوذ کلام و فن بیان قوی‌تر برسی. سعی نکن ادای کسی رو در بیاری. فقط سعی کن اون‌چه درون داری رو با انرژی و صداقت بیرون بیاری.

مقاله‌ای خوب (به زبان انگلیسی) برای پرورش مهارت سخنرانی عمومی یا سخنرانی در جمع: https://professional.dce.harvard.edu/blog/10-tips-for-improving-your-public-speaking-skills/

 

چگونه پولدار شویم؟ پول سازی سریع از صفر و بدون سرمایه

 

۴. و مهارت چهارم و آخری که امروز ازش صحبت می‌کنم، مهارتی هست که هم می‌تونه از سخنرانی پرورش داده بشه و هم می‌تونه از تو یک سخنران بزرگ بسازه. من همیشه گفتم، تو باید یاد بگیری آزادانه و رها بنویسی. چون همه چیز از نوشتن شروع می‌شه. باید بتونی اسکریپت بنویسی، هر پرزنتی که داری، باید یک مجموعه اسلاید فوق‌العاده بنویسی. هر فیلم هالیوودی که تماشا می‌کنی، هر سمینار بزرگی که شرکت می‌کنی، هر چیزی اول یک جایی نوشته شده. مهارت چهارمی که باید بهش برسی، مهارت کاپی رایتینگ Copywriting هست. این مهارتیه که باعث می‌شه متن تو تا آخر جذاب بمونه و مخاطب تا انتها همراهت پیش بیاد. می‌خواد کپشن یا استوری اینستاگرامت باشه می‌خواد متن کوتاه روی بیلبورد. هر زمان که یک تبلیغ رو تا آخر خوندی و مجذوبش شدی، هنر کاپی رایت قوی بوده. یادگیری این مهارت تاثیری عجیبی روی فن بیان داره. چون تو یاد می‌گیری چطور با کم‌ترین لغات ممکن، مخاطبت رو مجذوب نگه داری.

پرسش و پاسخی جذاب (به زبان انگلیسی) در آموزش مهارت کاپی رایتینگ: https://www.quora.com/How-do-I-learn-copywriting

 

این‌جا ۴ مهارت اساسی پول‌ساز رو بهت معرفی کردم تا توی هر حرفه‌ای که هستی بتونی حرف اول رو بزنی. در آینده تمرکز ویژه روی کل مهارت‌های پول‌ساز و پردرآمد دارم.

 

چگونه پولدار شویم؟ پول سازی سریع از صفر و بدون سرمایه

 

راز پول‌سازی


اما، آیا با یاد گرفتن مهارت های پولساز، ما پولدار میشیم؟ جواب واقعا مشخصه. تو قطعا به درآمد بیشتر از امروز می‌رسی. اما به رویاها، هرگز. رسیدن به رویاها نیاز به چیزی بیشتری از مهارت داره، هدف اعتماد به نفس مالیه. و اعتماد به نفس مالی، به جز مهارت بالا، نیاز به تغییر باور و ساختار ذهنی تو داره. این نگرش توئه که باهاش می‌تونی چیزایی که تا به امروز ندیدی رو ببینی. چیزی که حتما به نام ارتعاش و فرکانس در قانون جذب شنیدی. نبودن در سطح فرکانس لازم و ندیدن افراد یا بازاری که نمی‌بینی، مثل قشری که ایران رو تبدیل به ثروتمندترین کشور خاورمیانه کرد با بیشترین تعداد میلیاردر از نگاه فوربز. دیدن این قشری نامرئی از عموم نیاز به یک ذهنیت جدا از چیزی که بودی و هستی داره. چیزی که تا به امروز بودی فرکانس امروز تو رو ساخته، چیزی که نسل به نسل از اجداد و پدر مادر بهت رسیده، اما یادت باشه برای تغییر زندگیت، تو باید آدم دیگه‌ای بشی.

تو باید آدم دیگه‌ای بشی. اینور اونورو درست کردن دردی دوا نمی‌کنه، باید بکوبی از نو بسازی. و قبل از همه، بدون مسیری که از موفقیت تو ذهنت داری واقعی نیست. یادت باشه پول‌دارای بزرگ شاید نصف دانش تو رو نداشته باشن.

 

طلایی باشید

 

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)

همین حالا با اشتراک طرح طلایی از تازه‌ترین مطالب و به‌روز رسانی‌ها مطلع شوید.

کاربرانی که این مطلب را دوست داشتند از این موارد نیز استقبال کرده‌اند
1 کامنت
  1. Mohamadreza

    ببخشید اگ استاد بزرگ اقای عربی جواب بده سوالی داشتم

    منظور از جمله«ضمیر ناخوداگاه قدرت تسلط داره اما ب باهوشیه ضمیر خودآگاه نمیرسه »ینی چی؟
    چطوری میشه اونو(ناخوداگاه) غول شخصی خودمون کنیم ن اربابمون؟

    و اگ ضمیر خودآگاه باهوشه چرا وقتی با ضمیر ناخوداگاه درتعارض و ناهماهنگ میشه همیشه ناخوداگاه پیروزه و برندس؟

ارسال کامنت

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.